O naszym Miejskim Centrum Kultury

W okazałym i nowocześnie urządzonym budynku Miejskiego Centrum Kultury w Radłowie  mieści się m.in. 250-cioosobowa sala wielofunkcyjna, garderoby, kino i dwutorowa kręgielnia, kawiarnia, sala spotkań dla stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, również dla koła brydżowego i innych tego typu zebrań. W sali kinowej znajduje się 48 foteli, istnieje możliwość dostawienia dodatkowych puff dla dzieci, przez co seans będzie mogło obejrzeć nieco więcej osób.

– Inwestycja była oczekiwana. Było to marzenie wielu, seniorów, młodzieży i dzieci. Czas przystanków minął. Trzeba dać ofertę dzieciom, młodzieży i seniorom do integracji, do tego, aby się spotykali w kulturalnych warunkach. Mam nadzieję, że to miejsce będzie temu służyło – powiedział burmistrz Zbigniew Mączka.

– Obiekt ten robi ogromne wrażeni, MCK jest funkcjonalne i zaprojektowane już według standardów europejskich. Cieszę się, że samorząd województwa małopolskiego ma w tym udział, ponieważ obiekt jest dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego, którego dysponentem jest właśnie województwo małopolskie. Z całą pewnością ten obiekt był tutaj potrzebny, będzie teraz mógł wzrastać potencjał kulturalny wśród mieszkańców, mają teraz miejsce, gdzie będą mogli wspólnie spotkać się, będą odbywać się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, koncerty czy spotkania – powiedziała Marta Malec-Lech, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Miejskie Centrum Kultury powstało na ruinach budynku dawnej synagogi. Dla upamiętnienia pierwotnej funkcji budynku zachowana została część ściany dawnej synagogi, na której umieszczono tablicę pamiątkową.

Warto również wspomnieć, że w okresie powojennym we wspomnianym budynku mieściło się kino, a później dyskoteka.

Koszt inwestycji to prawie 6 mln złotych, z czego 2 866 934,65 zł pochodzi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego 2014-2020, oś 11 Rewitalizacja przestrzeni regionalnej, działanie 11.2 Odnowa obszarów wiejskich. Z własnego budżetu Gmina Radłów musiała dołożyć ok. 2,5 miliona zł.

x